حضرت زهرا ( سلام الله علیها): بهترین شما کسی است که در برخورد با مردم نرم تر و مهربان تر باشد و ارزشمندترین مردم کسانی هستند که با همسرانشان مهربان و بخشنده اند.
  • ۱۳۹۳ جمعه ۵ ارديبهشت
  • اِجُّمعَة ٢٣ جمادي الثانيه ١٤٣٥
  • Friday, April 25, 2014
monasebat
کد خبر : 60601 زمان مخابره : 1391/11/24 ساعت 12:07

اخوان‏المسلمین و چالش‎های فرا رو

در مصر و تحولات یک هفته گذشته در تونس، بیانگر سخت‏تر شدن آینده جایگاه دولت‏های اخوانی در مصر و تونس و همچنین افرایش احتمال موانع و چالش‎ها بر سر راه موفقیت این احزاب در درون و سیاست خارجی آن‎ها است.
اخوان‏المسلمین و چالش‎های فرا رو
فرزاد رمضانی بونش، گروه جهان- چنانچه اخوان‎المسلمین در مصر و تونس نتوانند از بحران‏های روبه افزایش امنیتی، سیاسی، اقتصادی دو کشور عبور کنند جدا از کاهش محبوبیت و تاثیر بر شهروندان، باید منتظر افزوده شدن متغیرهایی همچون دخالت بیشتر ارتش در ساختار سیاسی، افزایش دخالت‎های خارجی و افزایش فشارهای داخلی و خارجی بر اخوان و همچنین افزایش تضاد در بدنه اخوانی‎ها بود.
شکری بلعید سیاستمدار و دبیر کل حزب ملی‎گراهای دموکرات تونس، صبح چهارشنبه هفته پیش ترور شد و این امر آغاز دورانی از ناآرامی در تونس شده است.
ناآرامی که هر چند تا حدی فروکش کرده اما ممکن است مسیری همانند مصر را بپیماید. یعنی نوع شکاف‏های جدید در دولت از جمله کناره‎گیری وزرای سکولار و احتمال کناره‏گیری رئیس‎ جمهور و همچنین چالش‎های فراروی اخوان تونس، این کشور را با وجود پاره‏ای تفاوت‏ها همانند اخوان مصر رویاروی دوره گذاری سخت و دشوار کرده است.
در این بین هر چند اخوان تونس یا حزب نهضت توانسته است 90 کرسی از مجموع 217 کرسی مجمع قانون اساسی را کسب و نقش اساسی در ساختار سیاسی کشور داشته باشد و همچون مصر همین جایگاه نخست را دارا باشد اما تحولات چند ماه اخیر در مصر و تحولات یک هفته گذشته در تونس، بیانگر سخت‏تر شدن آینده جایگاه دولت‏های اخوانی در مصر و تونس و همچنین افرایش احتمال موانع و چالش‎ها بر سر راه موفقیت این احزاب در درون و سیاست خارجی آن‎ها است. در این راستا در شرایط کنونی از سویی تضاد میان اعضای بلندپایه حزب نهضت در تونس افزایش یافته و با عدم موفقیت دولت ائتلافی تونس و همین طور افزایش خشونت‏ها از سوی گروه‎های فشار و بنیادگرای تندرو بر شدت نارضایتی‏های مردم افزوده شود. در این میان هر چند جامعه تونس با تقسیم‎بندی ناشی از طبقه‏بندی‎های مختلف، اختلافات میان شهری و قبیله‎ای یا تعدد ادیان و مذاهب همانند مصرمواجه نیست، اما نوع نگاه سکولارها و بنیادگرایان در تونس به تنهایی برای ایجاد عدم کافی است. در مقام مقایسه، در مصر گذشته از احزاب و جریان‎های سکولار مصری شکاف قبطی‌ها و مسلمانان نمود تازه‏ای یافته است و مسیحیان قبطی انتقادات بیشتری از دولت اخوانی دارند.
در بعد اقتصادی هم گذشته از چالش‎های اقتصادی مصر همچون وضعیت اقتصادی ناپایدار، عدم ثبات و کاهش درآمدهای گردشگری در تونس هم حل مشکلات اقتصادی که دولت جدید پس از رفتن زین‎العابدین بن علی وعده داده بود، به نتیجه‏ای نرسیده و بیکاری و مطالبات مردم حل نشده است. در بعد امنیتی و سیاسی هم نبود ثبات کامل ناشی از فعالیت‎های گروه‏های تندرو و حتی گاه هرج و مرج طلب یا تهدید مستقیم و غیرمستقیم ارتش، در واقع اخوان‎المسلمین در هر دو کشور را تهدید می‏کند. به عنوان نمونه ترور شخصیت سیاسی پس از استقلال دولت تونس بی‏سابقه بوده است.آنچه مشخص است گذشته از عوامل بروز ناامنی‎ها و افزایش بحران‏ها، انقلاب‎های مصر و تونس یک نظام را سرنگون اما خود نیز تاکنون نتوانسته‎اند رضایت کامل مردم را جلب و نقش خود را به خوبی ایفا کند و مخالفت‏های بیشتر غربی‏ها و اعراب مخالف اخوان را نیز بیشتر کرده‎اند.
در این حال، گذشته از این‎که نقش عوامل داخلی و خارجی در بحران‎افزایی، حرکت‎های تروریستی و تداوم بحران‏های اقتصادی و سیاسی و...با چه میزان است در واقعیت این بحران‏ها همه به پای دولت حاکم اخوان‏المسلمین نوشته می‎شود. در این شرایط گذشته از این مسئله که برندگان این شرایط چه احزاب و گروه‎هایی هستند از اکنون می‎توان گفت چنانچه اخوان‎المسلمین در مصر و تونس نتوانند از بحران‏های روبه افزایش امنیتی، سیاسی، اقتصادی دو کشور عبور کنند جدا از کاهش محبوبیت و تاثیر بر شهروندان، باید منتظر افزوده شدن متغیرهایی همچون دخالت بیشتر ارتش در ساختار سیاسی افزایش دخالت‎های خارجی و افزایش فشارهای داخلی و خارجی بر اخوان و همچنین افزایش تضاد در بدنه اخوانی‎ها بود.

 

اخبار مرتبط
 
 
                   
فرستادن دیدگاه

cname cname
cname
cname
captcha
ارسال دیدگاه
msg

دیدگاه خوانندگان

policy
تازه ترین ها
جایگاه تبلیغات
جایگاه تبلیغات