پیامبر اکرم (ص): محبوبترین کارها در پیش خدا کاریست که دوام آن بیشتر است ، اگر چه اندک باشد .
  • ۱۳۹۳ چهارشنبه ۲۷ فروردين
  • اِلأَربِعا ١٤ جمادي الثانيه ١٤٣٥
  • Wednesday, April 16, 2014
monasebat
کد خبر : 67545 زمان مخابره : 1392/1/18 ساعت 21:38

ولایتی: فعلا برنامه‌ای برای اجماع نداریم

یک عضو ائتلاف سه گانه اصولگرایان اعلام کرد که در حال حاضر این ائتلاف برنامه‌ای جهت اجماع با ائتلاف اکثریت اصولگرایان ندارد و تصمیمی تاکنون در این ارتباط گرفته نشده است.

قانون- علی‌اکبر ولایتی در نشستی خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که ائتلاف سه‌گانه دارای پشتوانه حزبی نیست در حالی که ائتلاف اکثریت اصولگرایان که به تازگی تشکیل شده، دارای پشتوانه حزبی است و آیا شما در این ارتباط خللی احساس نمی‌کنید و نظرتان در رابطه با حزب چیست؟ گفت: بنده در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی عضو حزب جمهوری اسلامی بودم پس سابقه حزبی دارم، البته از یک زمانی به بعد در هیچ حزبی نبودم، ولی در تشکیلات حرفه‌ای و علمی حضور داشتم و اکنون نیز هستم و همان‌طور که گفتم تنها عضویت سیاسی‌ام، عضویت در حزب جمهوری اسلامی بوده است.

به گزارش ایسنا، وی اضافه کرد: لازم نیست که هر کسی در انتخابات به عنوان کاندیدا حضور پیدا می‌کند، حتما عضو حزب باشد و عدم عضویت در حزب نیز به معنای نفی کار حزبی نیست.

این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان این‌که در کشور ما حکومت‌ها و دولت‌های تشکیل شده حزبی نبوده‌اند،‌ ادامه داد: هیچ حکومتی در جمهوری اسلامی ایران به صورت حزبی آنگونه که در غرب مطرح است، فعالیت نکرده است و تنها در ابتدای انقلاب رییس دولت موقت که آقای بازرگان بودند و از سوی شورای انقلاب و با حکم امام خمینی (ره)، نخست‌وزیر شدند اعضای دولت خود را از نهضت آزادی انتخاب کردند.

ولایتی گفت: برخی دولت‌ها نیز بعد از این که روی کار آمدند، حزب ایجاد کردند و در واقع معلول دولت‌ها بوده‌اند، نه عامل تشکیل دولت‌ها و بعد از رفتن این دولت‌ها، احزاب ایجاد شده نیز کم‌رنگ شدند.

وی تصریح کرد: من فکر نمی‌کنم برای پیروزی در انتخابات حتما پشتوانه یک حزب لازم است.

این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که با توجه به این‌که شما مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل نیز هستید آیا فکر می‌کنید در صورتی که شما پیروز شوید، مذاکره مستقیم ایران با آمریکا صورت می‌گیرد و این تابو شکسته می‌شود؟ تصریح کرد : مقام معظم رهبری در مورد موضوع مذاکره ایران و آمریکا اعلام موضع کردند و تاکنون چندین بار این اعلام موضع اعلام شده و آخرین بار نیز در سخنرانی‌ اول فروردین در مشهد در این ارتباط اعلام موضع کردند و شرایط ما همان است که مقام معظم رهبری در سخنرانی خود در اول فروردین اعلام کردند.

وی همچنین با انتقاد از لفظ تابو در این ارتباط گفت: اینکه لفظ تابو در این ارتباط گذاشته شود لفظ بجایی نیست و شاید دیگران این لفظ را بکار برده‌اند و ما نباید آن را تقلید کنیم.

ولایتی با تعریف لفظ تابو، گفت: تابو چیزی است که افراد سعی می‌کنند، به آن نزدیک نشوند و در واقع یک نماد تغییرناپذیر است و افراد بدون دلیل و منطق پایبند آن هستند. ما در مورد اینگونه مسائل لفظ تابو به کار می‌بریم و اگر این را در مورد مذاکره با آمریکا به کار ببریم یعنی این‌که سیاست جمهوری اسلامی ایران در این ارتباط منطقی نیست، پس ما نباید لفظ تابو را در این ارتباط به کار ببریم.

این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا این ائتلاف با ائتلاف اکثریت اصولگرایان قصد ائتلاف و اجماع دارد یا خیر؟ گفت: در مورد این موضوع برنامه‌ای نداشته‌ایم و تصمیمی تاکنون گرفته نشده است.

وی همچنین در مورد این‌که این ائتلاف چه زمانی اعضای کابینه خود را معرفی می‌کند، گفت: ما قرار نبوده است که اعضای کابینه را معرفی کنیم، بلکه تصمیم بر این بوده که تیم‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را که با ما همکاری می‌کنند، معرفی کنیم و در واقع این تیم‌هایی که همکار ما هستند به مردم معرفی شوند تا مردم متوجه شوند که اگر رای می‌دهند به یک نفر رای نمی‌دهند، بلکه به یک جمع و تیمی که دارند با هم کار می‌کنند، رای می‌دهند تا کشور به صورت جمعی و منسجم اداره شود.

ولایتی ادامه داد: کشور از یک سلیقه اداره کردن خاطره خوبی ندارد، البته منظورم در قوه مجریه است.

ولایتی در ادامه دومین نشست خبری ائتلاف پیشرفت در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که آیا به ائتلاف شما کاندیدی اضافه می‌شود یا خیر و زمان معرفی کاندیدای نهایی از سوی ائتلاف چه زمانی است؟ گفت: زمان معرفی کاندیدای نهایی نزدیک نیست و در خصوص معرفی کاندیدای دیگر باید بگویم افرادی تا امروز برای حضور در ائتلاف اظهار آمادگی کرده‌اند، ولی هیچ یک شرایط لازم را نداشتند.

وی افزود: اصولگرایی از نظر ما یک مارک خاص و نامی انحصاری نبوده و هر کس که به معیارهای نظام جمهوری اسلامی ایران و قانون اساسی در قول و عمل پایبند باشد، می‌تواند جزء ائتلاف ما باشد.

در بخش دیگری از این نشست خبری یکی از خبرنگاران از ولایتی پرسید که کدام یک از کاندیداها در ائتلاف شما محوری‌تر هستند و همچنین با توجه به اینکه شهرداری در انتخابات شورای شهر تخلفاتی را انجام داد چرا شما با آن ائتلاف کردید؟ که ولایتی در پاسخ به این سوال عنوان کرد: ائتلاف‌مان مانند یک مثلث متساوی‌الضلاع بوده و هیچ فردی در راس آن قرار ندارد. (از آنجایی که قرار بود یک سوال مطرح شود تنها به سوال اول شما پاسخ می‌دهم).

در ادامه یکی دیگر از خبرنگاران از ولایتی پرسید ائتلاف شما گفته است که بر اساس نظرسنجی خود کاندیدای نهایی را معرفی خواهد کرد، شما چه مکانیزمی را برای معرفی کاندیدای نهایی خود دارید که ولایتی در پاسخ خاطرنشان کرد: شرایط انتخاب نهایی و اعلام کاندیدا بر اساس توافق بین اعضای ائتلاف بوده و مسلما ما دیدگاه‌های مقام معظم رهبری را نیز در این خصوص در نظر خواهیم داشت.

ولایتی در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران در خصوص این‌که آیا ائتلاف سه‌گانه تاکید دارد برای انتخابات ریاست‌جمهوری تنها یک نامزد معرفی کند؟ افزود: در ائتلاف سه‌گانه همواره این بحث مطرح بوده که ائتلاف تنها یک کاندیدا را معرفی کند ولی اطمینانی در این زمینه که کاندیداها به طور مستقل وارد عمل شوند نبود، خوشبختانه هر روز که می‌گذرد همکاری کاندیداهای ائتلاف سه‌گانه با یکدیگر بیشتر شده است و مسلما ما تا آخر به همین ائتلاف پایبند خواهیم بود.

وی افزود: ما امیدواریم این روند برای سایرین در انتخابات بعدی الگو شود.

همچنین در بخش دیگری از این نشست خبری ولایتی در پاسخ به این سوال که مقام معظم رهبری در سخنرانی که در حرم مطهر داشتند اشاره کردند که هر کس که صلاحیت حضور در انتخابات را داشته باشد می‌تواند کاندیدا شود، آیا این امر شامل خاتمی هم می‌شود یا خیر؟‌ عنوان کرد: صلاحیت‌ها باید از سوی مراجع تشخیص و شورای نگهبان تایید شود و ما صلاحیت اظهارنظر در این خصوص را نداریم، اما در هر صورت هر کس که صلاحیتش در شورای نگهبان تایید شود، می‌تواند کاندیدای ریاست‌جمهوری باشد.

در ادامه یکی از خبرنگاران حاضر از ولایتی پرسید بحث‌های زیادی در خصوص کناره‌گیری شما در انتخابات سال 84 به نفع هاشمی رفسنجانی وجود دارد، آیا این امر حقیقت دارد که شما به خاطر صحبت‌های آیت‌الله مجتبی تهرانی کناره‌گیری کردید؟ که ولایتی گفت: بله، من به دنبال فرمایش آیت‌الله مجتبی تهرانی که در اجلاس وعاظ حضور داشتند، از انتخابات کناره‌گیری کردم.

در بخش دیگری از این نشست خبری ولایتی در پاسخ سوال یکی از خبرنگاران در خصوص مذاکرات آلماتی 2 (به گفته برخی رسانه‌های خارجی) و این بحث که به عقیده برخی از رسانه‌های خارجی این مذاکرات به شکست منجر شده است، خاطرنشان کرد: آنهایی که عضو 1+5 هستند به ناچار باید به حق مسلم جمهوری اسلامی ایران در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌یی احترام بگذارند و این امر خواسته مردم ما و مورد تاکید مقام معظم رهبری است.

ولایتی ادامه داد: ملت ما شاهد موضع‌گیری‌های مختلفی در این خصوص بود و ما دیدیم که دولت‌ قبلی از غنی‌سازی عقب‌نشینی کرد و برای مدتی آن را متوقف کرد، اما آنها باز هم بهانه جدیدی آوردند. در هر صورت تدبیر نظام جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری این بود که ما اینطور عمل کنیم، همچنین مذاکرات آلماتی 2 نشان داد که غرب در گفتار خود صادق نیست و تا وقتی آنها حق طبیعی جمهوری اسلامی ایران را قبول نداشته باشند، کاری از پیش نمی‌برند.

ولایتی گفت: غنی‌سازی حق مسلم ما بوده و طبق قوانین بین‌الملل تفاوتی نمی‌کند که 20 درصد باشد یا 50 درصد و آنها می‌خواستند میزان غنی‌سازی را برای ما تعیین کنند، ولی مجبور به عقب‌نشینی شدند و این‌که قرار باشد 20 درصد غنی شود، مربوط به جمهوری اسلامی ایران است.

وی تاکید کرد: آنچه جمهوری اسلامی ایران تا امروز در مورد تکنولوژی هسته‌یی انجام داده است، زیر نظر دوربین‌های آژانس بوده و آنها تمام فعالیت‌های ما را تحت کنترل داشتند و اگر تا به امروز اتفاقی خلاف خواسته آنها اتفاق افتاده بود، حتما با بزرگ‌نمایی آن را جلوه می‌دادند.

ولایتی در پایان این نشست خبری تصریح کرد: ما یقین داریم مردم در انتخابات فرد اصلح را انتخاب می‌کنند و ما به ائتلاف سه‌گانه خود کاملا اعتقاد داریم.

اخبار مرتبط
 
 
                   
فرستادن دیدگاه

cname cname
cname
cname
captcha
ارسال دیدگاه
msg

دیدگاه خوانندگان

policy
تازه ترین ها
جایگاه تبلیغات
جایگاه تبلیغات