پیامبر اکرم (ص): محبوبترین کارها در پیش خدا کاریست که دوام آن بیشتر است ، اگر چه اندک باشد .
  • ۱۳۹۳ چهارشنبه ۲۷ فروردين
  • اِلأَربِعا ١٤ جمادي الثانيه ١٤٣٥
  • Wednesday, April 16, 2014
monasebat
کد خبر : 68637 زمان مخابره : 1392/1/28 ساعت 10:22

فاطمه آجرلو

آزموده را آزمودن خطاست

ما وقتی به پشت سر خویش می‌نگریم پدران و مسئولان پیشین را به ناتوانی و بی کفایتی متهم می‌سازیم. این قضاوت ها به سبب آن است که در شرایط آنان نیستیم و آگاهی به ظرفیت ها و توانایی و شرایط آنان نداریم.

انقلاب اسلامی‌1357 یک جنبش مردمی‌است که تمام اقشار جامعه مسلمان ایرانی به رهبری مرجعیت معظم شیعه و در رأس آن بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی‌علیه حکومت ظلم و جور قیام کردند. پس از استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی‌، تقریبا هر سال یک انتخابات در کشور برگزار شده است . این به معنی آن است که نظام جمهوری اسلامی‌همواره به آرای مردم رجوع و به آن اعتماد نموده است. با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری و این‌که سال 1392 سال حماسه سیاسی نام گرفته است‌، تعدد کاندیداهای ریاست جمهوری این دوره را می‌توان مفید و در راستای تحقق حماسه سیاسی ارزیابی کرد. هر کدام از نامزدهای این دوره ریاست جمهوری می‌توانند اشخاص و افکار متفاوتی را به پای صندوق‌های رای بیاورند. این که عده‌ای می‌گویند باید از طرف هر یک از جریان‌های سیاسی صرفا یک فرد کاندید شود بحث اشتباهی است. حضور نامزدهای متعدد و متفاوت می‌تواند صحنه انتخابات را پر شور کند. خلق حماسه با حضور تمام سلایق و اندیشه‌های مورد قبول نظام قابل تحقق است و هر آنچه که مردم انتخاب کردند، باید مورد پذیرش همگانی قرار بگیرد. فردی که با حضور حماسی مردم در انتخابات آینده توسط آرای مردم انتخاب شود، می‌تواند کشور را اداره کند، چرا که میزان در نظام جمهوری اسلامی، رای مردم است.

با توجه به سخنان مهم رهبری معظم انقلاب اسلامی‌مبنی بر حضور همه گروه‌ها و سلایق در انتخابات پیش رو که نشان از آزاد اندیشی ایشان دارد افرادی که نظام جمهوری اسلامی‌و اصل مترقی ولایت فقیه را قبول دارند، می‌توانند داوطلب ریاست جمهوری شوند و این‌طور نیست که فضا را برای منافع جناحی و گروهی تنگتر و محدودتر کرد. اما باید توجه کرد که این سخنان رهبری معظم انقلاب به این معنا نیست که کسانی می‌توانند در این صحنه حاضر شوند که در گذشته ضررها و خساراتی را بر نظام تحمیل کرده اند. آزموده را آزمودن خطاست. طبیعتا اگر ما می‌خواهیم نتیجه مطلوب که همان حضور حداکثری مردم پای صندوق های رای است را بدست آوریم باید آسیب های احتمالی را به حداقل برسانیم. بحث مهم دیگر در عرصه انتخابات اخلاق انتخاباتی است. قطعا یکی از کلیدی‌ترین عوامل موثر در حضور پرشور و حداکثری آحاد مردم در انتخابات، رعایت "اخلاق انتخاباتی" از سوی تمام عوامل و دست‌اندرکاران دخیل در امر انتخابات است. اسلامی‌بودن به دنبال خود اخلاقیات را دارد. پس باید بر رفتارها و منش سیاستمداران جمهوری اسلامی‌تقوای سیاسی، روح و منش و اخلاق اسلامی‌حاکم باشد. اگر در جمهوری اسلامی، اخلاق‌مداری حاکم نباشد، چه فرقی با کشورهای دیگر داریم. اسلام دینی است که هر فرد را به شکل خود پالاینده می‌سازد و در آن بحث کنترل درونی و بیرونی مطرح است که کنترل درونی به تقوا، منش، تفکرات و اندیشه حاکم در وجود فرد مربوط می‌شود. کسی که در یک جایگاه قرار می‌گیرد و یکی از مسندهای جمهوری اسلامی‌را به عهده دارد، باید مزین به منش اخلاق‌ مدارانه باشد و نباید به خود اجازه دهد، مرزهای عفت در کلام را پاره کند و هر جور که دوست دارد، علیه نظام جمهوری اسلامی‌حرف بزند، چون افراد وقتی مسئولیتی را می‌پذیرند، مسئولان نظام هستند و اولین شاخصه آنها بحث اخلاق‌مداری در نظام گفتمان اسلامی‌است. پایبندی و التزام عملی نامزدان انتخاباتی و عوامل اجرایی انتخابات به قواعد و اصول یک رقابت سالم و اخلاقمدارانه، توصیه اکید و صریح مقام معظم رهبری در تمام انتخابات در ادوار گذشته بوده و از این منظر، ایشان حضور حداکثری مردم در انتخابات را پیگیری کرده‌اند. اگر بخواهیم درست قضاوت شویم ‌باید درست قضاوت کنیم. بسیاری از مردم در نقد دیگران ید طولایی دارند ولی هنگامی‌که خود در میدان عمل قرار گیرند در می‌مانند. ما وقتی به پشت سر خویش می‌نگریم پدران و مسئولان پیشین را به ناتوانی و بی کفایتی متهم می‌سازیم. این قضاوت ها به سبب آن است که در شرایط آنان نیستیم و آگاهی به ظرفیت ها و توانایی و شرایط آنان نداریم.

*نماینده پیشین مجلس

 

اخبار مرتبط
 
 
                   
فرستادن دیدگاه

cname cname
cname
cname
captcha
ارسال دیدگاه
msg

دیدگاه خوانندگان

policy
تازه ترین ها
جایگاه تبلیغات
جایگاه تبلیغات