پیامبر اکرم (ص): محبوبترین کارها در پیش خدا کاریست که دوام آن بیشتر است ، اگر چه اندک باشد .
  • ۱۳۹۳ جمعه ۲۹ فروردين
  • اِجُّمعَة ١٦ جمادي الثانيه ١٤٣٥
  • Friday, April 18, 2014
monasebat
بانک ورزش
کد خبر : 71170 زمان مخابره : 1392/2/24 ساعت 12:03

ابلاغ حکم عزل در صبح یک روز کاری

عزل فرماندار قدس در آستانه انتخابات

عزل و نصب‌های بی‌دلیل این چنینی، موجب دلسردی مدیران دیگر و حتی از دست دادن مدیران ارزشی می‌شود. البته تنها گروهی که از این کشمکش‌های سیاسی ضرر می‌کنند، شهروندان شهرستان قدس هستند که باوجود همه مشکلات و کمبودها همیشه در صحنه حاضر بوده اند.
عزل فرماندار قدس در آستانه انتخابات
گروه مدیریت شهری، نجمه جمشیدی: در سال‌های اخیر مدیران حتی به فردای خود و این‌که همچنان بر صندلی مدیریت خود تکیه بزنند، امیدی نداشتند. در برخی از موارد نیز تصمیم‌ها برای جابه‌جایی مدیران بدون هماهنگی با آنان یا مطلع کردن آنان صورت می‌گرفت. گرچه این امر یک رویه ثابت نبود. اما همان جابه‌جایی‌های ناگهانی به مراتب بیشتر از تغییرات اصولی در ذهن‌ها ماند و خاطره‌ تلخش ماندگار شد. اتخاذ چنین رویه‌ای باعث بروز حس ناامنی میان مدیران شد، این حس در نهایت باعث ناکارایی مسئولان شده و دود آن به چشم مردم می‌رود. اکنون که در آستانه برگزاری دو انتخابات هستیم، این روش همچنان ادامه دارد.

تکلیف آرام نگه‌داشتن کشور

هرچه به زمان انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم‏، تکلیف و وظیفه مسئولان برای آرام نگه‌داشتن جامعه سنگین‌تر می‌شود. تکلیف همه مدیران و مسئولان در کشور این است که شرایط را برای ورود آرام به فضای انتخابات فراهم کنند. تغییر و تحولات مدیریتی امری طبیعی و حق مسلم دولت است. اما اینکه این تغییر و تحول با چه انگیزه‌ای و در کدام دوره زمانی صورت بگیرد‌، مسئله‌ای است که باید به آن توجه کرد. قطعا برای انجام جابه‌جایی‌های مدیریتی در یک استان یا شهرستان، باید دلایلی برای بهبود امور وجود داشته باشند تا این عمل، توجیه پذیر و منطقی محسوب شود. این در حالی است که در اغلب موارد چنین رویکردی مشاهده نمی‌شود. یکی از تغییرات مدیریتی که در چند روز اخیر در استان تهران صورت گرفته، تغییر فرماندار شهرستان قدس بود. تودیعی که همه مسئولان را در این شهرستان شوکه کرد. زیرا همین 4 ماه پیش بود که در کشمکش‌های میان استاندار و نماینده مردم در این شهرستان، شاهد جلسه تودیع و معارفه فرماندار بودیم. اما اکنون آن‌هم در شرایطی که کمتر از 28 روز به انتخابات فرصت باقی ‌مانده است، بازهم فرماندار قدس از سمت خود عزل شد و قرار است فرد دیگری جایگزین وی شود. معاون سیاسی ، امنیتی استانداری تهران در آیین تودیع فرماندار سابق قدس به «قانون» گفته‌بود: «استانداری تهران به دنبال تغییر فرماندار شهرستان قدس نبود، زیرا عملکرد وی قابل قبول بود. تغییر فرماندار شهرستان قدس به درخواست برخی مسئولان شهرستانی انجام شده است، وگرنه استانداری در 7 ماه گذشته برای برگزاری این تودیع مقاومت کرده است.» صفرعلی براتلو اضافه کرده‌بود: «برخی از مراکز ثروت و قدرت و برخی از سازمان‌ها در این موضوع دخیل بوده‌اند که به همین دلیل اکنون شاهد تودیع و معارفه فرماندار شهرستان قدس هستیم.» این مسئول تاکید کرده بود: «این تغییر و جابه‌جایی در آستانه برگزاری انتخابات تاثیرات منفی به‌دنبال خواهد داشت.» برای پیگری تغییر ناگهانی فرماندار شهرقدس، خبرنگار «قانون» تلاش کرد تا نظر مسئولان استانداری را جویا شود که تلاش‌ها در این باره بی‌نتیجه ماند. باوجود این پرسش‌های بسیاری در این باره وجود دارد. معاون سیاسی استاندار تهران که خود اذعان کرده بود جابه‌جایی 4 ماه قبل فرماندار این شهرستان تاثیر و پیامدهای منفی بر انتخابات خواهد داشت، چگونه کمتر از یک‌ ماه تا انتخابات بار دیگر فرماندار این شهر را بدون رعایت مراحل قانونی و البته ناگهانی عزل کرده است؟ آیا این کار تاثیر مخرب‌تری بر انتخابات این شهرستان می‌گذارد یا تلاش‌های مراکز قدرت و ثروت که براتلو 4 ماه پیش عنوان کرده بود؟

عزل هنگام حضور فرماندار در دفتر

نماینده مردم قدس در گفت‌وگو با «قانون» درباره جابه‌جایی فرماندار این شهرستان می‌گوید: در کمال ناباوری و بدون کوچک‌ترین هماهنگی، شنبه گذشته و هنگامی که فرماندار در دفتر کار خود حضور داشت، معاون سیاسی استانداری به فرمانداری مراجعه کرد و حکم تودیع ایشان را ابلاغ و سرپرست فرمانداری جدید را معرفی کرد. حسین گروسی ادامه می‌دهد: اخلاق در مسائل سیاست کنار گذاشته شده است. هنگامی‌که رئیس دولت وزیر خود را هنگام حضور در کشور بیگانه عزل می‌کند، از مسئولان استانی چه انتظاری می‌رود. وی عنوان می‌کند: مسئولان بدون در نظر گرفتن پیامدهای منفی تصمیمات خود اقدام می‌کنند. این تغییر و جابه‌جایی در آستانه انتخابات و زمانی‌که هیات‌های اجرایی در حال کار هستند، پیامدهای منفی خواهد داشت. گروسی می‌گوید: رهبر معظم امسال را سال حماسه سیاسی و اقتصادی نامگذاری کردند و تلاش مسئولان این شهرستان در راستای حضور حداکثری و پرشکوه مردم در انتخابات است، اما اتفاقاتی از این دست، همه این تلاش‌ها را بی‌نتیجه خواهد گذاشت. وی تصریح می‌کند: باتوجه به فرمایش رهبر عزیز که در آستانه انتخابات به دنبال آرامش و انسجام هستیم، مسئولان استانداری درباره این جابه‌جایی تاکنون توضیحی به ما نداده‌اند. ما اکنون که تمای تلاشمان برای برگزاری انتخابات سالم و پرشور در این شهرستان است، دراین‌باره اقدامی انجام نداده‌ایم، زیرا ما مسائل کلان و منفعت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را می‌بینیم.

علت را ابلاغ نکرده اند

موسوی که تا صبح شنبه فرماندار شهرقدس بود و اکنون باید او را فرماندار سابق خواند، در این باره به «قانون» می‌گوید: علت این جابه‌جایی را تاکنون به من ابلاغ نکرده‌اند. باتوجه به تراکم کار در شهرستان قدس، در این 4 ماه خدمت، در راستای اصلاح زیرساخت‌های این شهرستان اقدامات خوبی انجام شد و از پرداختن به مسائل حاشیه‌ای پرهیز کردم. وی خاطرنشان می‌کند: در ارزیابی استانداری از عملکرد من، ابراز رضایت کردند، با این وجود چرا این تودیع و معارفه صورت گرفته است، مسئله‌ای است که مسئولان باید پاسخ دهند. وی عنوان می‌کند: برای من تفاوتی ندارد کجا خدمت کنم، زیرا در این 32 سال از خدمتم به‌عنوان سرباز ولایت، تابع تصمیم‌های مسئولان و مدیران نظام بوده‌ام و منافع کشور را به منافع خود ترجیح داده‌ام.مدیران سرمایه‌های انسانی و اجتماعی این نظام محسوب می‌شوند. زیرا آنان با حضور در این ساختار اداری تجربه‌هایی آموخته‌اند که ارزش مادی آن قابل اندازه‌گیری نیست. عزل و نصب‌های بی‌دلیل این چنینی، موجب دلسردی مدیران دیگر و حتی از دست دادن مدیران ارزشی می‌شود. البته تنها گروهی که از این کشمکش‌های سیاسی ضرر می‌کنند، شهروندان شهرستان قدس هستند که باوجود همه مشکلات و کمبودها همیشه در صحنه حاضر بوده اند.

 

اخبار مرتبط
 
 
                   
فرستادن دیدگاه

cname cname
cname
cname
captcha
ارسال دیدگاه
msg

دیدگاه خوانندگان

policy
تازه ترین ها
جایگاه تبلیغات
جایگاه تبلیغات