حضرت زهرا ( سلام الله علیها): بهترین شما کسی است که در برخورد با مردم نرم تر و مهربان تر باشد و ارزشمندترین مردم کسانی هستند که با همسرانشان مهربان و بخشنده اند. . . * ولادت دختر گرامی پیامبر اکرم (ص) حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن مبارک باد.
  • ۱۳۹۳ شنبه ۳۰ فروردين
  • اِسَّبِت ١٧ جمادي الثانيه ١٤٣٥
  • Saturday, April 19, 2014
monasebat
کد خبر : 84120 زمان مخابره : 1392/5/22 ساعت 10:45

پالت و رتبه‌آخر لیگ!

گفتگو با امید‌نعمتی، خواننده گروه پالت

من فکر می کنم دنگ شو گروهی 2 یا 3 نفره است. به نظر من دنگ شو 2 یا 3 عضو ثابت دارد که ایده ها از طرف‌ آنها مطرح می شود. به عنوان کسی که در حال حاضر ایده هایش در پالت اجرا می شود هیچ وقت در دنگ شو ایده پرداز نبودم. در واقع افراد دیگری که به دنگ شو اضافه می شوند نقش اجرایی برای ایده های موجود را ایفا می کنند.
گفتگو با امید‌نعمتی، خواننده گروه پالت

قانون آنلاین، بهنام مظاهری- امید نعمتی، خواننده ای که تا کنون در گروه های موسیقی زیادی فعالیت داشته و این روز ها هم در گروه پالت مشغول به آوازه خوانی است.او که تا همین چندی پیش در گروه دنگ شو می خواند بنا به دلایلی از این گروه جدا شد و به همراه چند تن از دوستانش در گروه نو پای پالت فعالیت خود را آغاز کرد و جالب اینجاست که بعد از بیرون آمدن اولین آلبوم این گروه، کارشان حسابی گل کرد و حالا در میان مردم طرفدارانی هم برای خود پیدا کرده.

این بار به سراغ امید نعمتی رفتیم تا از چند و چون اتفاقات پیش آمده، نظیر جدا شدنش از دنگ شو و پیوستنش به پالت با خبر شویم.

قبل از دنگ شو امید نعمتی چه کار می کرد ؟

قبل از دنگ شو من به فعالیت های گروهی در زمینه موسیقی علاقه مند بودم. از 19 یا 20 سالگی شروع به تشکیل دادن گروه کردیم. در آن زمان تنوع آنچنانی در آواز ایرانی نبود و هر کسی هم که پا به این عرصه می گذاشت با افراد قبل از خودش تفاوتی نداشت. در همان زمان من کارم را با گروه های سنتی شروع کردم.ازهمان موقع مشکلاتی با گروه ها داشتم که دلیل اصلی آن تفاوت نگاه من به موسیقی و به خصوص موسیقی ایرانی بود. در همین زمان من کارم را با یک گروه شروع کردم که اعضای آن اعتقاد داشتند که باید پایبند به سنت ها باشیم، همکاریم با آنها ناقص باقی ماند و در حال حاضر هم اطلاعی از اعضای گروه ندارم. در هر صورت من با افراد مختلفی در موسیقی ایرانی همکاری کرده ام و معمولا در رابطه با این موضوع که باید پایند به ردیف باشیم یا در آن تغییر ایجاد کنیم اختلاف نظر داشتیم. من همیشه اعتقاد دارم که موسیقی بخشی از هنر است و در کل تاریخ هنر را کسانی پیش بردند که تصمیم گرفتند کاری نو انجام دهند. همیشه هم اینگونه افراد از سوی دیگران شماتت شدند. مثال این قضیه نیما یوشیج در شعر است که با شاعر های کلاسیک سال ها درگیر بود.یا نقاشان بسیاری که انقدر زیاد هستند که نام نبرم بهتر است. اگر تاریخ را نگاه کنیم می بینیم اینکه ما چیز دیگری می خواهیم هنر را پیش برده.

درگیری با گروه های دیگر برای تو بیشتر هزینه داشته یا به نفعت بوده ؟

در کل به نفع من بوده. چون فکر می کنم که این دیدگاه من بوده و در طول این مدت سعی کردم در گروه های مختلفی پیگیری کنم. در نهایت به دنگ شو رسیدم. در دنگ شو آدم هایی را پیدا کردم که مثل من فکر می کردند. این همکاری موفق تر بوده.الان هم که در گروه پالت هستم فکر می کنم که بالاترین درصد اشتراک نظر را داشته ام. حداقل در حال حاضر فکر می کنم که در آینده می تونم موفق تر باشم.

چند در صد از اهداف تو در دنگ شو محقق شد و چند درصد در پالت ؟

گفتن درصد دقیق سخت است اما در هر صورت دنگ شو نگاه جدیدی به موسیقی ایرانی دارد. نمونه این نگاه جدید کاور هایی است برای موسیقی های قدیمی ایرانی انجام شده. این کار بازنگری جدیدی از اتفاقات موسیقی طی سال های گذشته است. بخشی از این اتفاقات فراموش شده و با کار های انجام شده دوباره معرفی شده اند. در این زمینه من با دنگ شو موافق بودم. با این حال جنس موسیقی که پالت دنبال می کند با دنگ شو متفاوت است. در نتیجه من بیشتر متعلق به جریانی هستم که پالت پیگیری می کند.

دنگ شو نسبت به گروه های دیگر ساختار شکنانه تر است ولی با این حال چیزی به موسیقی ما اضافه نکرد.نکته ی بعدی این است که مخاطب دنگ شو مخاطب خاص موسیقی است و دنگ شو هنوز نتوانسته موسیقی اش را به گوش مخاطبین عام هم برساند. می شود گفت که این هم یکی از دلایل جدایی تو از دنگ شو باشد؟ عامه پسند بودن آثار یکی از فاکتور های تو نبود ؟

سوال خوبی است اما من فکر می کنم دنگ شو موسیقی نخبه گرایانه ای نیست. اتفاقا به نظر من موسیقی دنگ شو عامه پسند است. به نظر من تنظیم هایی که دنگ شو در راستای تلفیق موسیقی ایرانی با شکلی از جز یا پاپ انجام می دهد، شبیه کاری است که حمزه یگانه و امین طاهری در "نایما" انجام می دهند. با این تفاوت که کار آنها خیلی نخبه گرایانه تر است. به طور مثال همزه یگانه قطعه ای دارد به نام رقص قاسم آبادی که به خوبی با جز ترکیب شده است. به نظر می آید که ریشه های این دو را پیدا کرده و به یکدیگر متصل کرده است اما به نظرم این کار ها هیچ وقت به کف جامعه نمی رسند.

در واقع هدف شما هم این نبود که به کف جامعه برسید؟

شاید در دنگ شو هدف ما بیشتر از پالت روی این موضوع بود. در پالت ما به این فکر نکردیم که موزیک را به چیزی نزدیک کنیم که در جامعه هست. ما قصد نداشتیم که به سبک موسیقی پاپ موجود همچون محسن یگانه یا محسن چاوشی نزدیک بشویم. ما قصد داشتیم تا موزیک مورد علاقه خودمان را کار کرده و ژانرمان را حفظ کنیم. اما نکته ای که اهمیت داشت این بود که ببینیم به چه شکلی می توانیم در زمینه ارائه کار خودمان را به کف جامعه نزدیک کنیم. ما حتی به این موضوع هم فکر کردیم که دیسک موسیقی را به صورت ولت در سوپر مارکت ها پخش کنیم. خیلی از حاضران در حوزه موسیقی نسبت به این کار ما جبهه می گیرند. ما مخالف این موضوع بودیم و اعتقاد داشتیم که جامعه باید با این موسیقی ها مواجه بشود.

فاصله زیادی ما بین سازنده موسیقی و جامعه به وجود آمده است. بعضی از موسیقی دان ها نسبت به این موضوع جبهه گرفته و میگویند ما موزیک خودمان را میسازیم هر کس خواست گوش کند در مقابل انتظار هم دارند تا با استقبالی عمومی مواجه شوند. به نظر من افرادی مثل ما که قصد دارند موسیقی متفاوت بسازند بایستی به این فکر کنند چگونه این کار را راحت به دست مردم برسانند. بعد از انجام این کار می توانیم ببینیم که سلیقه جامعه به چه شکلی است. شاید سلیقه به خاطر این شکل گرفته که فقط از چند سبک خاص موسیقی شنیده اند. من فکر می کنم که مردم می توانند موزیک بهتری را گوش کنند اما این موسیقی را در دسترس ندارند. این وظیفه کمپانی و موسیقی دان ها و البته صدا و سیما است که موزیک خوبی را به جامعه تزریق کنند.

دنگ شو از اواسط دهه 80 با فراز و نشیب های بسیار روبرو شد. آدم های مختلفی به این گروه آمده و رفته اند. به نظر تو دلیل این موضوع چه چیزی است ؟

من فکر می کنم دنگ شو گروهی 2 یا 3 نفره است. به نظر من دنگ شو 2 یا 3 عضو ثابت دارد که ایده ها از طرفآنها مطرح می شود. به عنوان کسی که در حال حاضر ایده هایش در پالت اجرا می شود هیچ وقت در دنگ شو ایده پرداز نبودم. در واقع افراد دیگری که به دنگ شو اضافه می شوند نقش اجرایی برای ایده های موجود را ایفا می کنند.

به نظر من برای این سه نفر اصلی اهمیت زیادی ندارد چه کسانی در گروه فعالیت می کنند، شاید همین باعث شده که بعضی از افرادی که با گروه کار می کنند ار آن خارج شوند. از جمله خود تو که یکی از همین افراد بودی.

من فکر می کنم در "دنگ شو" اسم"دنگ شو" اهمیت بیشتری دارد تا آدم هایی که در آن حضور دارند. این رویه در پالت متفاوت است و من اطلاع ندارم که کدامیک درست هستند. شاید تاریخ نشان بدهد که کدام رویه درست تر است. مسئله اصلی اینجاست که به طور مثال ما اگر داریوش آذر را به عنوان نوازنده کنترباس با ما در پالت همکاری می کند را از دست بدهیم گروهمان دچار تغییر می شود. دلیل اصلی این موضوع حضور داریوش آذر و دیگر اعضای گروه در ایده پردازی است. به نظر من در گروه های مطرحی همچون بیتلز یا پینک فلوید هم همین وضعیت جریان داشته. شخصیت افراد گروه در موسیقی ها نقش داشته و با تغییر هر کدام از آنها آلبوم های بعدی متفاوت با گذشته بوده اند.

همیشه همدلی بین اعضای گروه باعث ماندگار شدن آن گروه می شود.این همدلی چقدر در پالت وجود دارد؟

یکی از چیز هایی که در پالت به آن خوش بین هستم، همدلی ای است که بین اعضای گروه وجود دارد. برای من جالب است که طی دو سال فعالیت و فراز و نشیب های مختلف مثل لغو کنسرت یا مشکلات مالی اعضای گروه همیشه در کنار یکدیگر بوده اند. تمامی اعضای گروه در زمان وجود مشکلات دست به دست هم می دهند تا آن را برطرف کرده و در ادامه گروه به حرکت خود ادامه دهد. من فکر می کنم که در پالت ما به یکدیگر وابسته ایم. ما معتقدیم که پالت از این 6 نفر فعلی شکل گرفته است. البته شاید در آینده بنا به دلایل مختلف یکی از اعضا با مشکل مواجه شود یا مثلا مسافرت برود و جایگزینی برای آن انتخاب شود اما اعتقاد داریم که افراد دیگر به عنوان مهمان به گروه می آید و هسته اصلی پالت این 6 نفر هستند.

مشکل اصلی خیلی از گروه های ایرانی این است که بعد از رسیدن به درصدی از محبوبیت، اعضای گروه دیگر آن رفاقت و همدلی را ندارند و همین باعث می شود که گروهشان رفته رفته از هم پاشیده شود. به نظرت ممکن است که بعد از رسیدن به درصد بالاتری از محبوبیت این همدلی که از آن صحبت می کنی در پالت هم از بین برود ؟

اتفاقا همین وضعیت برای ما پیش آمد. طی چند ماه گذشته بعد از انتشار آلبوم، اعضای گروه تا حدودی از هم دور شدند. در ادامه جلساتی را برگزار کردیم و همه اعتقاد داشتند که این اتفاق در حال افتادن است. کاوه صالحی در رابطه با همین موضوع حرف جالبی زد. کاوه به این موضوع اشاره کرد که ما باید مثل بچه مدرسه ای ها که در کلاس حاضر می شوند، برای بار دیگر دور هم جمع شویم و شروع به انجام تکالیف کنیم . اگر در کنار یکدیگر کار کنیم به مرور پیشرفت می کنیم. در حال حاضر سعی کرده ایم تا موفقیت آلبوم منتشر شده را فراموش کنیم و برای بار دیگر دور هم جمع شویم و به فعالیتمان ادامه دهیم. شاید الان که کنسرت می گذاریم آدم های زیادی جمع می شوند و ما را تشویق می کنند اما زمانی که شروع به ساخت موزیک می کنیم سعی داریم تا تمامی این موارد را فراموش کنیم و فقط به دنبال ساخت موسیقی باشیم.

تو در پالت چه قدر نقش داری؟

نمی توانم به صورت دقیق بگویم چه قدر. در هر صورت ایده اولیه یک سری از قطعه از طرف من بوده و تعداد دیگری از کار ها نیز از طرف اعضای دیگر گروه بوده. هر کدام از اعضای گروه سعی کرده اند تا تمامی ایده های خود را مطرح کنند و دیگران تنها در پرورش آن نقش داشته باشند. زمانی که ایده ای در گروه مطرح می شود هر کدام از اعضا سعی می کنند قسمت های مختلف آن را پرورش دهند و در نهایت یا هر 6 تا با آن مخالف هستیم یا موافق. واقعا نمی شود گفت که هر کدام از اعضا چه قدر در گروه نقش دارند، چون بالاخره هر کدام نقشی در پیشرفت گروه دارند.

این حس در گروه به وجود آمده که سه عضو اصلی یا تو حس مالکیتی نسبت به پالت داشته باشند ؟

نه این حس در پالت هیچ وقت به وجود نیامده. زمانی شاهد این حس هستیم که هر کدام از اعضای گروه متوجه نشوند که دیگری چه زحماتی برای آنها کشیده است. تا زمانی که این موضوع در گروه وجود داشته باشد،این مشکلات به وجود نمی آید.

دلیل اصلی جدایی تو از دنگ شو چه بود؟

یکی از مسائلی که وجود دارد این است که شاید دنگ شو به دنبال خواننده ای است که بخش سنتی گروه را به دوش بکشد.بنابراین من اصولا شخصیت مورد نظر دنگ شو نیستم. من خودم را به عنوان خواننده سنتی نمی شناسم. بیشتر به این موضوع اعتقاد دارم که به واسطه ی بزرگ شدنم در ایران، بخشی از ماهیت موسیقی سنتی را به همراه دارم. شاید من گزینه مناسبی برای دنگ شو نبودم و در مقابل دنگ شو نیز گزینه مناسبی برای ایده های من نبوده.

به صورت انفرادی هم فعالیت می کنی ؟

آره کار کردم

گروه نسبت به فعالیت انفرادی تو موضعی نمی گیرد ؟

هر کدام از اعضای گروه به صورت انفرادی کار می کنند، فقط تنها شرط موجود این است که یکدیگر را در جریان بگذاریم. به طور مثال طی چند روز آینده داریوش آذر به همراه همایون شجریان در کنسرتی حاضر می شود. داریوش دیگر اعضای گروه را مطلع می کند و گروه هم این موضوع را بررسی می کند و نتیجه می گیرد که حضور داریوش آذر در کنار همایون شجریان به نفع گروه و خود اوست.

هیچ وقت این مشورت ها مخالفت گروه هم در پی داشته ؟

آره این اتفاق زیاد افتاده است. در مورد شخص من نه ولی در پالت با این موضوع مواجه شدیم که گروه نتیجه بگیرد که عضوی از آن به صورت انفرادی در موردی خاص، کار نکند.

عکس العمل شخصی که با جواب منفی گروه مواجه شده چه بوده ؟

در تمامی مواقع پذیرفتند. ما اعتقاد داریم که در سوار کشتی هستیم که باید آن را به مقصد برسانیم. اگر خطایی انجام دهیم یا با کسانی همکاری کنیم که در راستای جریان حرکتی ما نیست، پذیرفتیم که این کار را انجام ندهیم. در اصل منفعت گروهی را به منافع شخصی ترجیح می دهیم.

پالت دوست دارد به کجا برسد ؟

در این رابطه صحبت های زیادی انجام دادیم. ثروت و شهرت برای ما نکته اصلی نبوده. شهرت اینقدر برای من واجب بوده که بتوانم به وسیله آن ایده هایم را به گوش دیگران برسانم. ثروت هم تا جایی لازم است که بتوانم کارم را ادامه دهم. آنچنان دغدغه این موضوه را نداریم. یکی از برنامه های پالت این است که کمی بین المللی تر فکر کنیم. تا حدودی به این موضوع دست پیدا کنیم که پیام انسانی خودمان را به آدم هم نسل در جاهای دیگر دنیا برسانیم. در این بین با انجام این کار لذت می بریم و از لحاظ مالی هم تامین می شویم.

بخش اعظمی از کسانی که موسیقی ایرانی را به دنیا معرفی کرده اند، به صورت انفرادی کار می کردند. به نظر تو کار به صورت گروهی تاثیری در این موضوع دارد ؟

ژانر ما با افرادی مثل سالار عقیلی یا محمدرضا شجریان متفاوت است. اساس کاری این افراد موسیقی است اما ما در گروه به دنبال مطرح کردن یک ایده هستیم. در اصل ما به دنبال معرفی موسیقی نیستیم و قصد داریم تا از طریق موسیقی ایده و حرف خودمان را مطرح کنیم.

چرا در ایران گروه ها به سرعت از هم پاشیده می شوند ؟ چیزی که به نسبت کمتر در خارج از کشور اتفاق می افتد.

یکی از دلایل اصلی این موضوع نبود تجربه است. به طور مثال در انگلستان سال هاست که گروه های مختلف شکل گرفته و از هم جدا شده اند. همین موضوع تجربه های بسیاری را شکل داده. شاید حتی افرادی باشند که طریقه مدیریت درست گروه را یاد گرفته اند و به وسیله آن از این موضوع جلوگیری می کنند. ما فعلا در حال تجربه کار های مختلف هستیم. به طور مثال بستن قرارداد با یک شرکت در ایران کاری تجربی است اما در خارج از کشور روالی مشخص دارد. یکی از دلایل دیگر بحث اقتصادی است. زمانی که گروهی از لحاظ اقتصادی تامین نشود در نهایت به مشکل برخورد می کند. شاید الان که جوان هستیم بتوانیم تجربه کنیم اما چند سال بعد دیگر فرصت این کار را نداریم و باید از لحاظ اقتصادی کار درست را انجام دهیم.

طاها پارسا هم به تازگی از دنگ شو جدا شده، تو تا چه حد در جریان هستی؟

این خبر را من هم شنیدم اما هنوز هم باورش نمی کنم . اتفاقا چند وقت پیش با اعضای گروه دنگ شو در تماس بودم ولی بعید می دانم که این جدایی صد در صد باشد. امیدوارم به زودی خبر دوباره به هم پیوستن طاها و گروه شنیده شود.

از شرایط خودت در پالت راضی هستی ؟

آره از شرایط فعلی راضی هستم. پالت جایی هست که همه می توانند در آن ایده ها را مطرح کنند و به اهدافشان برسند.

داخل ایران گروه های موسیقی زیادی فعالیت نمی کنند. رابطه این گروه ها به چه شکلی است. جقدر حمایتی است و چقدر رقابتی؟

چند وقت پیش فستیوالی در فرهنگسرای نیاوران به اسم موسیقی تجربی برگزار شد که از گروه های قدیمی و نسل قبل تر از ما تا گروه های نو پا در آن شرکت کردند. در این فستیوال به نکته جالبی پی بردم و آن این بود که چقدر این گروه ها از هم حمایت می کنند. مثلا یک گروه به کنسرت گروه دیگر می رود و از آنها حمایت می کند. مثل بچه های گروه کامنت به کنسرت گروه ما آمدند و ما هم در جواب به کنسرت آنها رفتیم. آنها با وجود این که شاید نگاهشان به موسیقی با هم متفاوت باشد اما همدیگر را تبلیغ می کنند و این اتفاق جالبی است. خوشبختانه ما هم داریم در ایران این موضوع را کم کم یاد می گیریم . چیزی که در نسل موزیسین های قبل تر از ما وجود نداشت. ما باید این را از استادانمان یاد می گرفتیم اما گمان می کنم که فعلا بر عکس شده و ما داریم به آنها یاد می دهیم که بهتر است همدیگر را تحمل کنیم و نگاه حمایتی به دیگر هم صنفانمان داشته باشیم. همین نگاه حمایتی است که موسیقی را در یک کشور به اوج می رساند. ما در پالت این تعامل را با دیگر گروه ها داریم . مثلا ما با بچه های گروه "بمرانی" سالن می گیریم و فوتبال بازی می کنیم. کلا سعی می کنیم دوستی مان را بادیگر گروه ها حفظ کنیم.

بعنی امکانش هست یک لیگ فوتبال بین گروه ها هم برگزار کنید؟!

اتفاقا خیلی فکرش را کردیم، منتها فکر کنم اگر چنین لیگی برگزار شود بچه های پالت رتبه ی آخر جدول باشند. چون هیچ کداممان فوتبال بلد نیستیم!

اخبار مرتبط
 
 
                   
فرستادن دیدگاه

cname cname
cname
cname
captcha
ارسال دیدگاه
msg

دیدگاه خوانندگان

policy policy
تازه ترین ها
جایگاه تبلیغات
جایگاه تبلیغات